Starostlivosť o pleť

Rozhodla som sa Vám napísať blog s témou starostlivosť o pleť, pretože veľa z Vás sa ma pýta na to ako sa starať  správne o pleť, prípadne v akom poradí je treba prípravky na pleť používať.

Typy pleti

Ako prvé pri výbere produktov starostlivosti o pleť potrebujeme vedieť aký typ pleti máme. Typy pleti poznáme:

  • suchá,
  • normálna,
  • zmiešaná,
  • mastná pleť,
  • pleť s prejavmi akné – čiže problematická pleť,
  • citlivá pleť,
  • zrelá (starnúca) pleť.

Suchá pleť

Jemné póry, tvorba šupiniek hlavne v zime, väčšinou citlivá, vidíme na nej drobné žilky.

Normálna pleť

Takmer dokonalá pleť, jemné póry, len sem tam vyrážka.

Zmiešaná pleť

Zväčšené póry zväčša v T-zóne,  na ostatných miestach suchá. Pri tejto pleti je náročnejšia starostlivosť pretože na T-zónu používame gély na čistenie a krémy na mastnú pleť a na ostatné časti pleti používame krémy na suchú pleť.

Mastná pleť

Zvačšené viditeľné póry po celej tvári, zvýšená tvorba kožného mazu, častejšie sa vyskytujúce akné.

Pleť s prejavmi akné

Pleť s vyrážkami, hlavne v období puberty kvốli zvýšenej tvorbe kožného mazu. Môže byť aj pri alergii alebo iných ochoreniach. ( napr. aj pri hormonálnej nerovnováhe, alergia na mlieko, orechy, tráviace problémy …)

Zrelá pleť

Starnúca pleť, s prejavmi vrások, menej hydratovaná a  pod.

Ak ste si nie úplné istý tak Vám určite poradí kvalitná kozmetička 🙂

Čistenie pleti

Keď už vieme aký typ pleti máme, to najdôležitejšie v starostlivosti o pleť je čistenie pleti. Nehovorím o hĺbkovom čistení ktoré je tiež dôležité ale hĺbkové čistenie stačí absolvovať približne 1x mesačne. Určite si nevytláčajte akné a pod. doma pretože si skôr ublížite ako pomôžete…Môžete si infekciu rozniesť a pod. Myslím teraz hlavne každodenné čistenie pleti. A to treba robiť ráno aj večer ! Nestačí si nikdy len večer pleť odlíčiť od makeupu či nečistôt z vonku, ale aj ráno pretože v noci pleť vylučuje maz a nečistoty. Ak by sme ráno poriadne pleť neočistili tak by sme len na ten maz a nečistoty rozotreli krém a to je potom celé zle, pleť nedýcha, póry sa zanášajú a vzniká akné.

Ako prvé predtým ako sa dotkneme pleti si umyjeme ruky.  To by sme si mali vždy ak sa chceme dotknúť tváre, pretože ruky obsahujú veľa nečistôt a baktérií.

Ak si zvolíte gélový prípravok na čistenie ( vhodný hlavne na mastnú a zmiešanú pleť ) tak pleť najprv navlhčite vlažnou vodou ( studenou nie lebo by nám zatvorila póry a príliš horúca voda zase môže spôsobiť začervenanie pleti ), potom nanesieme gél stredným prstom a prstenníkom ( lebo sú najjemnejšie ) a rozotierame gél od brady smerom hore ( podporíme správne prekrvenie ).  Potom pleť umyjeme vlažnou vodou a jemne dosušíme čistým uterákom. Odporúčam mať jeden malý uteráčik ktorý bude len na vašu tvár, prípadne ak máte akné – utierať jednorázovými obrúskami, aby ste si neroznášali infekciu zo zapálených komedónov.

Krémová čistenie je vhodnejšie pre suchý typ pleti a tu môžeme čistiť tak, že pleť navlhčíme vlažnou vodou, a potom namočíme tampónik, vyžmýkame jemne a nanesieme krémové čistenie a utierame tvár pokým tampón nieje čistý.

Netreba zabúdať na tonikum. Krémová alebo gélový produkt nám otvoril póry a vyčistil a tonikum nám póry zatvorí a dočistí pleť. Pozor pri výbere tonika aby neobsahoval alkohol ktoré vysušuje pleť.

Ja osobne mám veľmi rada krémové čistenie aj tonikum v jednom a mám to o to jednoduchšie pri odličovaní.

Ak je ale pleť mastnejšia a má akné odporúčam dočistiť pleť aj s tonikom.

Peeling

Peeling je vhodné používať raz do týždňa pri normálne pleti a pri zmiešanej a mastnej môžete aj dvakrát do týždňa. Jemne navlhčite tvár, a krúživými pohybmi masírujte pleť. Jemne ! Pozor však pri citlivej a problematickej pleti – nepoužívajte peeling ak máte akné a ak máte len jednu dve vyrážky tak môžete si urobiť peeling ale nikdy nechoďte cez vyrážky s peelingom aby ste si vyrážky nerozniesli.

Sérum

Je to doplnková starostlivosť ak sa chcete rozmaznávať. Môžete si zvoliť podla typu pleti dnes už je široká voľba produktov – hydratačné sérum, sérum proti akné, protivráskové sérum a podobne.

Hydratácia

Dôležitý krok v starosltivosti o pleť. Každá pleť potrebuje hydratáciu aj keď je pleť mastná. Teraz v lete by dom určite volila nejaký ľahký hydratačný krémik ktorý je vhodný pre každý typ pleti. V zime naopak používajte výživné krémy. Ja osobne používam krémiky ktoré sú na prírodnej báze a neobsahujú žiadne parabény, SLS ani SLES. Na to sa určite zamerajte pri výbere produktov.

Ochrana

Teraz v lete je doležitá aj UV ochrana pred slnkom , aj kvôli pigmentácii.  Niektoré krémy na pleť už maju v sebe nejaký faktor a aj makeupy. Takže určite máte z čoho vyberať.

Očné okolie

Okolie očí na to netreba zabúdať , hlavne po tridsiatke ak sa nám tvoria vrásky okolo  oči je treba použivať očný krém. Nikdy si nedávajte krém na tvár na očné okolie.

A hotovo ! 🙂

Dámy môžu starostlivosť o pleť ešte doplniť makeupom alebo BB krémom. Vhodné je aj použivanie masiek aspoň raz za týždeň a návšteva u kozmetičky raz mesačne. V prípade akýchkoľvek otázok ma kontaktuje emailom alebo telefonicky budem rada. Pri ošetrení Vám rada poradím vo Vašej starostlivosti o pleť prípadne z výberom produktov.

 

Pre objednávky na kozmetické ošetrenie volajte na tel.č. 0903199644.